Skip to content

Samodzielna wymiana zamka w samochodzie – Jak to zrobić?

Osoba otwiera kluczykiem samochód.

Samodzielna wymiana zamka w samochodzie może być wyzwaniem. Jeśli jednak macie odpowiednią wiedzę, jak i odpowiednie narzędzia, możecie spróbować dokonać tego zrobić samodzielnie. W poniższym tekście poznacie kilka kroków, które pomogą w tym zadaniu, a także odpowiedź na pytanie, czy warto się za to zabierać samemu.

Wymiana zamka w samochodzie – Czy to trudne?

Osoby, które pierwszy raz podchodzą do zadania w postaci wymiany zamka w samochodzie, często zastanawiają się, czy należy ono do trudniejszych wyzwań. Choć montaż pojedynczych elementów nie jest wymagający, to wymiana całego mechanizmu należy do bardziej skomplikowanych. Największe znaczenie ma tutaj fakt, że zamek centralny to nic innego, jak system przewodów i powinien być kompatybilny.

Starsze modele przy uszkodzeniu, kradzieży lub zgubieniu kluczyka otwierającego mechanizm zamykający, wymagają wymiany zamka centralnego. Oczywiście można wówczas wymienić pojedynczy element, jednak wtedy będziemy musieli używać dwóch kluczy do samochodu – jednego do drzwi i drugiego do stacyjki. Jak jednak zabrać się za to zadanie?

Samodzielna wymiana zamka centralnego w samochodzie – Krok po kroku

Aby ułatwić wam dokonanie wymiany zamka centralnego w waszym samochodzie, przedstawimy kilka kroków, które będą, z pewnością sporą pomocą.

Krok 1. Zdjęcie boczków drzwi

Chcąc dostać się do przewodów zamka centralnego, musimy ściągnąć boczki drzwi. Jeśli chodzi o proces demontażu, to może on wyglądać naprawdę różnie w zależności od tego, z jakim modelem pojazdu mamy do czynienia. Najczęściej jednak polega on na wyciągnięciu zaślepki lusterka bocznego, korby do opuszczania szyby oraz klamki. W tym punkcie nie możecie zapomnieć o tym, by odłączyć wszystkie przewody.

Zwróćcie także uwagę na to, żeby w żaden sposób nie naruszyć zatrzasków i spinek. Jeśli o to nie zadbamy, trudno będzie nam później wpiąć boczki z powrotem.

Krok 2. Montaż i podłączenie siłowników

Jak wiadomo, centralka najczęściej mieści się na desce rozdzielczej, a dokładniej w pobliżu kolumny kierowniczej. To właśnie w tym miejscu należy poprowadzić przewody. Musicie mieć na względzie, że doprowadzenie ich do wszystkich części pojazdu będzie czasochłonne i wymagające. Następnie, przechodzimy do montażu i podłączania siłowników.

Na ten komplet składają się oczywiście ze siłowników wykonawczych przeznaczonych do pozostałych drzwi oraz siłownika sterującego do drzwi od strony kierującego. Podczas przystąpienia do montażu należy pamiętać, że siłowniki mają być na jednej osi z cięgnem zamka. W rezultacie nie dojdzie do powstawania zbędnych naprężeń.

Krok 3. Podłączenie wiązki do centralki sterującej

Pod koniec całego przedsięwzięcia dochodzi do podłączenia wiązki do centralki sterującej. Podpinamy wówczas również alarm oraz zasilanie. Nie musicie martwić się, że coś pomylicie, ponieważ właśnie z tego względu każdy przewód oznaczony jest innym kolorem.

Krok 4. Sprawdzenie, czy operacja się udała

Jak możecie się domyślać, ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy cała operacja przebiegła pomyślnie. Zachęcamy do tego, żeby sprawdzić, to zanim założycie boczki. Dzięki temu wciąż będziecie mieli dostęp do przewodów, jeśli okaże się, że coś jednak wymaga poprawy.

Czy warto samodzielnie wymieniać zamek w samochodzie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto podejmować się samodzielnej wymiany zamka w samochodzie. W momencie, gdy macie jakiekolwiek doświadczenie w tym zakresie, możecie spróbować zrobić to na własną rękę. Musicie jednak pamiętać, że ten mechanizm odpowiada za bezpieczeństwo oraz ochronę przed kradzieżą. Jeśli nie czujecie się pewnie w tym zadaniu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca.

W razie uszkodzenia zamka, czy zgubienia klucza, najlepszym rozwiązaniem jest awaryjne otwieranie samochodu. Dzięki niemu dostaniecie się do wnętrza w sposób nieinwazyjny, a profesjonaliści zajmą się resztą.

Ile kosztuje wymiana zamka w samochodzie?

Nie każdy chce zdecydować się na wymianę zamka w samochodzie ze względu na wysokie koszty tej usługi, które oscylują w okolicach 500 złotych. Warto mieć jednak na uwadze, że cena może być niższa w zależności od modelu pojazdu, z jakim fachowiec będzie miał do czynienia. Aby przekonać się, ile wyniesie was koszt, skontaktujcie się z profesjonalistami.


PRODUCENCI ZAMKÓW

PRODUCENCI DRZWI