Choć złamanie klucza w zamku zdarza się raczej rzadko, to warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Potrzebne będą: odrobina cierpliwości, smar, agrafka lub szpilka i śrubokręt. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak wyciągnąć złamany klucz z zamka.
Złamany klucz w zamku – Co robić?
Kiedy podczas otwierania lub zamykania drzwi dojdzie do złamania klucza, to wpadamy w panikę. To właśnie ona jest w tym momencie naszym największym wrogiem, dlatego w pierwszej kolejności radzimy wam spokój.
Pierwszą myślą, w przypadku złamania klucza w zamku, jest zapewne kontakt ze ślusarzem. Warto jednak mieć na względzie, że nie zawsze jest to konieczne. Istnieją bowiem sposoby na wyciągnięcie go na własną rękę. W poniższym tekście przedstawimy dwa sposoby na wyjęcie złamanego klucza z zamka.
Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka w kilku prostych krokach?
Krok 1. Ustaw klucz w odpowiedniej pozycji
Nim przejdziecie do jakichkolwiek działań związanych z pozbywaniem się wyłamanego klucza z zamka, należy ustawić go w odpowiedniej pozycji. Mowa oczywiście o tym, że klucz często łamie się podczas przekręcania. Powinniście zatem przekręcić go do pozycji, w której można byłoby swobodnie go wyciągnąć, gdyby nie był uszkodzony.
W tym celu możecie wykorzystać śrubokręt lub główki klucza. Aby zmienić pozycję klucza, musicie docisnąć narzędzie do miejsca złamania i przekręcić.
Krok 2. Nasmaruj zamek
Po ustawieniu klucza w odpowiedniej pozycji należy nasmarować zamek, co pomoże wyciągnięciu przedmiotu. Dobrym smarowidłem będzie olej służący do smarowania łańcucha rowerowego.
Krok 3. Wypchnij złamany klucz
Jeśli macie dostęp do wolnej strony zamka, to wykorzystajcie zapasowy klucz. Przy jego pomocy może wam się udać wypchnąć ten uszkodzony, który został w zamku.
Możecie wykorzystać do tego też inne przedmioty, takie jak agrafka, szpilka lub śrubokręt. Być może po umieszczeniu uszkodzonego klucza w odpowiedniej pozycji, uda wam się go wypchnąć przy ich pomocy.
Krok 4. Wyjmij klucz z zamka
Wykorzystując podane przez nas techniki, spróbujcie wyciągnąć ułamany fragment klucza z mechanizmu zamykającego.
Krok 5. Odzyskaj złamany klucz
Złamany klucz możecie wyrzucić, chyba że nie macie innego kompletu. W takiej sytuacji skontaktujcie się z odpowiednią firmą, która zajmie się przywróceniem go do stanu działania i stworzeniem zapasowego klucza.
Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka – inne metody
Poza powyżej przedstawionymi sposobami na poradzenie sobie z problemem, jakim jest złamany klucz w zamku mamy jeszcze kilka wartych uwagi propozycji.
Użycie spinki do włosów
Jednym z ciekawszych sposobów jest użycie spinki do włosów. Wystarczy ją delikatnie zgiąć i wcisnąć obok ułamanego klucza w zamku. Następnie spróbujcie go wypchnąć na tyle, aby dało się go wyciągnąć ręcznie. Choć to rozwiązanie należy do czasochłonnych, to sprawdzi się przy różnych rodzajach mechanizmów.
Wyjęcie klucza obcinaczem do paznokci
Jeśli chodzi o te bardziej nietypowe metody, to koniecznie musimy wymienić wyjęcie klucza przy pomocy obcinacza do paznokci. Dzięki mocnemu chwytowi jesteście w stanie wyciągnąć fragment klucza, który utknął w zamku. Warto spróbować tego rozwiązania, zanim wezwiecie pomoc.
Wykorzystanie silnego magnesu
Co ciekawe, jeśli wasz klucz został wykonany na bazie żelaza, to możecie spróbować jeszcze jednego sposobu na pozbycie się go z zamka. Mowa o wykorzystaniu mocnego magnesu. Wystarczy przycisnąć go do miejsca, w którym znajduje się ułamany fragment i poczekać, aż ten przyczepi się do niego. Nie ma gwarancji, że ten sposób zadziała, ale zachęcamy do spróbowania.
Złamany klucz w zamku – Co jeśli nie uda się go wyjąć?
Może się jednak zdarzyć tak, że pomimo wypróbowania wszystkich wymienionych metod, złamany klucz nie ustąpi. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalistów. Naprawa zamków to usługa idealna w tej sytuacji. Dzięki niej szybko uporacie się z problemem. Ta oferta dedykowana jest mieszkańcom Wrocławia i okolic.