Skip to content

5 sposobów na zacinający się zamek w drzwiach

5 sposobów na zacinający się zamek w drzwiach

Nic nie irytuje bardziej niż zacinający się zamek, zwłaszcza w sytuacji, gdy się spieszymy lub jest zimno na dworze. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Sprawdźcie już teraz, jak sobie z tym poradzić!

Zacinający się zamek w drzwiach – Najlepsze metody

1. Smarowidła do zawiasów

Jedną z najlepszych propozycji w zakresie zacinającego się zamka, jest postawienie na odpowiednie smarowidło, które sobie z nim poradzi. Grafit w proszku jest uważany za jedną z najlepszych opcji w tym zakresie, ponieważ jest suchy i nie przyciąga kurzu ani brudu. Jak wiadomo, wilgotne smary mogą gromadzić zanieczyszczenia, co w dłuższym czasie może prowadzić do zablokowania mechanizmu zamka.

czyszczenie zamka

Aby go użyć grafitu w proszku, wsypcie niewielką ilość do otworu zamka, a następnie kilka razy przekręćcie klucz w zamku, aby równomiernie rozprowadzić grafit w mechanizmie.

Innym wyborem jest wykorzystanie oleju dedykowanego właśnie zamkom i zawiasom. Warto jednak mieć na względzie, że z racji swojej wilgotności przyciąga on kurz i inne zanieczyszczenia. Pomoże jednak rozwiązać wasz problem, więc możecie z niego korzystać. 

2. Czyszczenie zamka

Inną metodą, nad którą warto się zastanowić, jest czyszczenie zamka. Dobrym wyborem będzie wykorzystanie sprężonego powietrza. Uznaje się je za skuteczne narzędzie do usuwania brudu i kurzu z wnętrza zamka. Jeśli zdecydujecie się na to rozwiązanie, upewnijcie się, że trzymacie puszkę ze sprężonym powietrzem pionowo, aby uniknąć wycieku ciekłego gazu.

3. Sprawdzenie zużycia klucza

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie zawsze to mechanizm zamykający jest winny temu, że się zacina. Powodem może być zużyty klucz, który nie działa prawidłowo. Egzemplarze, które są często używane, mogą z czasem ulec zużyciu, co prowadzi do trudności w dopasowaniu się do zamka. Sprawdźcie, czy zapasowy klucz działa lepiej. Jeśli tak, problem może tkwić w kluczu, a nie w zamku. W takim przypadku warto dorobić nową kopię.

Sprawdzenie zużycia klucza

4. Dopasowanie zawiasów

Czasami zacinający się zamek może być wynikiem przesunięcia drzwi. Jeśli drzwi nie są prawidłowo osadzone na zawiasach, mogą one naciskać na zamek, co utrudnia jego działanie. Sprawdźcie zatem, czy wasze systemy drzwiowe są równo osadzone i czy zawiasy są dobrze przykręcone. W razie potrzeby dokręćcie śruby lub wymiecie zawiasy, aby zażegnać ten problem.

5. Wymiana zamka

Jeśli żadna z powyższych metod nie przynosi rezultatów, może być konieczna wymiana zamka na nowy. Zamki z czasem zużywają się i mogą wymagać wymiany, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawne działanie. Wybierzcie taki wysokiej jakości, który jest odpowiedni do waszych drzwi oraz potrzeb bezpieczeństwa.

Jeśli nie jesteście pewni, jak samodzielnie zainstalować nowy zamek, skontaktujcie się z fachowcem. Ślusarz Wrocław to słuszny wybór, który pozwoli wam na zapewnienie bezpieczeństwa swojemu mieszkaniu. Doświadczony specjalista zajmie się sprawną i jednocześnie precyzyjną wymianą zamka.

Zacinający się zamek w drzwiach – Naprawiać samemu, czy wezwać pomoc?

Często przy dokonywaniu oględzin zacinającego się zamka w drzwiach, okazuje się, że wymaga on naprawy. Może mieć to związek z jego zanieczyszczeniem lub uszkodzonymi częściami. Co zrobić w takiej sytuacji? Wiele osób decyduje się na samodzielną naprawę zamka, jednak trzeba pamiętać, że nieznajomość przyczyny problemu i brak doświadczenia może doprowadzić do uszkodzeń mechanizmu.

Zacinający się zamek w drzwiach - Naprawiać samemu, czy wezwać pomoc?

Z tego też względu warto rozważyć pomoc, jaką mogą zaoferować fachowcy. Naprawa zamków w drzwiach Wrocław to usługa w pełni skupiająca się na diagnostyce problemu z zamkiem i jego natychmiastowemu rozwiązaniu. Doświadczeni pracownicy są w stanie szybko znaleźć źródło problemu i się go pozbyć, dlatego też warto na ich postawić.

FAQ

Co zrobić, gdy klucz nie chce się przekręcić?

W takiej sytuacji warto spróbować przeczyścić zamek, gdyż może być zanieczyszczony. Jeśli to nie działa, to wymiana zamka w drzwiach Wrocław, może być niezbędnikiem.

Co zrobić, gdy zamek w drzwiach ciężko chodzi?

Gdy zamek w systemie drzwiowym ciężko chodzi, to najlepszym rozwiązaniem jest jego nasmarowanie. Możecie użyć do tego specjalnego oleju lub grafitu w sprayu, który nie przyciąga brudu i kurzu.


PRODUCENCI ZAMKÓW

PRODUCENCI DRZWI