Skip to content

Jak dorobić klucz bez klucza? Czy to możliwe?

Jak dorobić klucz bez klucza? Czy to możliwe?

Jak dorobić klucz bez posiadania jego oryginału? Choć proces ten może być bardziej skomplikowany i kosztowny niż standardowe dorabianie klucza, istnieją różne metody, które pozwalają na jego odtworzenie nawet w najbardziej beznadziejnych przypadkach. W poniższym tekście poznacie najlepsze sposoby, które pozwolą na dokonanie tego z pozoru niemożliwego działania.

Jak dorobić klucz bez klucza?

Tak jak już wspomnieliśmy, istnieją różne sposoby, które mogą pomóc w dorobieniu klucza bez posiadania oryginalnego egzemplarza. Jak wiadomo, tworzenie klucza na podstanie posiadanego elementu jest dużo łatwiejsze, jednak jego brak wcale nie sprawia, że nam się to nie uda. Do tych najpopularniejszych propozycji należy oczywiście dorabianie kluczy na podstawie zamka lub zdjęcia. Jak wyglądają poszczególne metody i czym się charakteryzują?

Dorabianie kluczy na podstawie zamka

Aby dorobić klucz na podstawie zamka, należy uzyskać dostęp do zamka drzwi, stacyjki lub bagażnika samochodu. W niektórych przypadkach może być konieczny jego demontaż. Wymaga to sporej ostrożności, aby nie uszkodzić mechanizmu. Na zamkach często znajdują się kody, które mogą być użyte do dorobienia klucza. Ślusarz specjalizujący się w zamkach samochodowych potrafi odczytać ten kod, co pozwala na stworzenie nowego klucza.

Kod ten generuje się na samym zamku lub na specjalnej tabliczce wewnątrz mechanizmu. Jeśli kod nie jest dostępny, specjalista może użyć narzędzi do manualnego wyciągnięcia wzoru klucza. Proces ten polega na dokładnym badaniu mechanizmu zamka i tworzeniu wzoru na podstawie ustawień zapadek i bolców w jego wnętrzu. Po uzyskaniu tych informacji ślusarz jest w stanie dorobić klucz.

Jak dorobić klucz bez klucza?

Dorabianie kluczy na podstawie zdjęcia

Inną możliwością w tym przypadku jest oczywiście dorabianie kluczy na podstawie zdjęcia ich oryginalnego egzemplarza. Okazuje się bowiem, że rozwój technologii umożliwia precyzyjne odwzorowanie elementu na podstawie wysokiej jakości fotografii. W tym przypadku oczywiście kluczowe jest uzyskanie wyraźnego i szczegółowego zdjęcia oryginalnego klucza. Idealną fotografię wykonuje się pod kątem, który umożliwia dokładne odwzorowanie profilu ząbków klucza.

Co więcej, wspomniane zdjęcie powinno być dobrze oświetlone, ostre i wykonane z bliska, aby wszystkie detale były widoczne. Specjalista, który zajmuje się dorabianiem kluczy, analizuje je, wykorzystując zaawansowane oprogramowanie do analizy obrazu. Jest ono w stanie przekształcić dwuwymiarowy obraz klucza w trójwymiarowy model, który dokładnie odwzorowuje kształt ząbków i nacięć. Na podstawie analizy fotografii tworzony jest wzór klucza.

Wspomniane oprogramowanie przelicza wymiary i kąty, aby uzyskać precyzyjny model. Tego wzoru następnie używa się do wygenerowania danych potrzebnych do cięcia nowego klucza.

Dorabianie klucza bez klucza – co jeśli się nie uda?

Jeśli jesteście z Wrocławia lub okolic i zgubiliście klucz, przez co nie macie możliwości dostania się do mieszkania, to koniecznie sprawdźcie też usługę, jaką jest awaryjne otwieranie drzwi. Przy pomocy specjalistów uda wam się dostać do swojego domu, bez naruszania systemu drzwiowego. Jeśli napotkacie podobne problemy w przypadku zamka samochodowego – bez obaw, sprawdźcie usługę awaryjnego otwierania samochodów, oferowaną na terenie Wrocławia i okolic.


PRODUCENCI ZAMKÓW

PRODUCENCI DRZWI